Interpretatsiooni- pedagoogika Üliõpilas- konverents 2018 ja kohtumine Ivi  Tivikuga

Määratlemata

Interpretatsiooni- pedagoogika Üliõpilas- konverents 2018 ja kohtumine Ivi Tivikuga

Neljapäeval, 15. novembril algusega kell 17.00 toimub EMTA orelisaalis järjekordne Interpretatsioonipedagoogika Üliõpilaskonverents, kus on võimalik kuulata ettekandeid eelmise õppeaasta parimate pedagoogiliste lõputööde põhjal.

Ettekannete teemad käsitlevad keelpilli- ja lauluõpetuse valdkonna küsimusi (täpsemalt vt ürituse kavast). 

Ettekannetele järgneb kohtumine ja vestlus legendaarse viiulipedagoogi, interpretatsioonipedagoogika endise õppejõu ja kunagise osakonnajuhataja Ivi Tivikuga. Vestluse peateemaks oleme külalise ettepanekul valinud kaasaja põletavad küsimused pilliõpetuses.

Vestlus (ja kogu üritus) on suunatud kõikidele erialadele. Üritusele järgneb võimalus kaaslastega väikese suupiste ja joogi saatel mõtteid ning muljeid vahetada.

Kõik huvilised on oodatud!

 

Euroopa Kammermuusika õpetajate Assotsiatsiooni sügiskonverents

Määratlemata

Euroopa Kammermuusika õpetajate Assotsiatsiooni sügiskonverents

1.-4. novembrini 2018 toimus Küprosel Euroopa Kammermuusika õpetajate Assotsiatsiooni sügiskonverents, kus EMTA-st osalesid prof Nataly Sakkos ja prof Marje Lohuaru.

Viimastel aastatel on EMTA poolt olnud kaasatud ka üliõpilasansamblid. Seekord osalesid kohtumisel tudengid Arko Narits, Argo Jentson, Piret Mikalai, Hanna Taube ja Kerstin Laanemets. Ansamblid said osa konverentsi mitmekülgsest programmist, mis sisaldas meistrikursuseid, kontserte, ümarlaudu ja infofoorumeid. Menukaks osutunud professionaalselt kõrgtasemelisel lõppkontsertil esitasid EMTA ansamblid Hillar Kareva, Samuel Barberi ja Russell Petersoni teoseid. 

Konverentsil astusid peaettekannetega üles Yvonne Georgiadou, Küprose fondi "The Pharos Foundation" kunstiline juht, kes kõneles fondi tegevusest ning Nenad Bogdanovic, Küprose kultuurikorralduse ekspert, kes rääkis vabakutseliste muusikute kaasusest (Status of Artists: the case Freelance Musician).

Euroopa Kammermuusika õpetajate Assotsiatsioon (European Chamber Music Teachers` Association (ECMTA)) asutati 2007. aastal. Organisatsiooni kuulub täna sada liiget, kelle hulgas on nii muusikakõrgkoole kui ka teisi kammermuusika alal tegutsevaid ansambleid ja festivale. ECMTA on avatud nii erinevatel haridusastmetel kammermuusikat õpetavatele koolidele, ansamblikoosseisudele kui ka üksikliikmetele.

ECMTA esinaine on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammermuusika õppe juht Marje Lohuaru.
Eestist on ECMTA liikmed EMTA, rahvusvaheline konkurss-festival in Corpore, Heino Elleri nimeline Tartu Muusikakool, Georg Otsa nim Tallinna Muusikakool ja ansambel Yxus.

Vaata lisaks: www.ecmta.eu  

 

 

Prof Dominik Sackmanni interpretatsiooniteoreetiline eriseminar

Määratlemata

Prof Dominik Sackmanni interpretatsiooniteoreetiline eriseminar

19.-22. novembrini toimub EMTA-s Zürichi Kunstide Kõrgkooli (Zürcher Hochschule der Künste) professori, dr Dominik Sackmanni interpretatsiooniteoreetiline eriseminar "Playing expressively. Performing conventions in Western Music from 1700 to 1950".

Seminari loengutes tulevad käsitlusele järgmised teemad: 

* Introduction: Musical Text and Interpretation
* Accents
* Bars and phrases
* From Ornamentation to Improvisation
* Tempo and tempo modifications
* Cadenzas
* Musical rhetoric
* Non-expressive playing

Prof Sackmanni loengud toimuvad esmaspäevast neljapäevani, iga päev kl 14.30 - 16 ja 16.30 - 18
ruumis A402.

Klaverieriala tudeng Piret Mikalai pälvis L. Semperi stipendiumi

Määratlemata

Klaverieriala tudeng Piret Mikalai pälvis L. Semperi stipendiumi

Teisipäeval, 30. oktoobril toimus EMTA kammersaalis Lilian Semperi stipendiumikonkurss, kus stipendiumi (1000 EUR) pälvis klaverieriala bakalaureuse tudeng Piret Mikalai (juhendaja prof Peep Lassmann, lektor Mihkel Poll).

Pianiste hindas žürii koosseisus prof Helin Kapten ja lektor Mihkel Poll.

Stipendium eraldati Eesti Rahvuskultuuri Fondi kaudu.

 
 
Jüri Nael algatab Eestis ainulaadse maailmatasemel väljaõppe etenduskunstnikele

Määratlemata

Jüri Nael algatab Eestis ainulaadse maailmatasemel väljaõppe etenduskunstnikele

Alates novembrist on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias  (EMTA) kandideerimiseks avatud uus ja seni ainulaadne kaasaegsete etenduskunstide magistriprogramm, mille õppetööd hakkavad läbi viima rahvusvaheliselt hinnatud etenduskunstnikud, lavastajad, koreograafid ja teatritrupid.

Uue rahvusvahelise magistriõppekava Contemporary Physical Performance Making (CPPM) algataja, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia professori Jüri Naela sõnul saab loodav programm olema eksperimentaalse mõtlemisega noorte etenduskunstnike kohtumispaik. „Selle magistriprogrammiga soovime inspireerida noori kunstnikke leidma nende enda loomingulist käekirja, võimaldades neil kohtuda ja töötada väga erinevate etenduskunstnikega üle terve maailma. Kõik külalised on erineva maailmavaate ja töömeetodiga ning just seepärast on nad ka siia õpetama kutsutud,” ütles Nael.

Õppetööd viiakse läbi koostöös hinnatud teatritruppidega, näiteks osalevad programmis Jan Fabre Troubleyn (Belgia), Wuppertal Tanztheater Pina Bausch (Saksamaa), Rimini Protokoll (Saksamaa), La Pocha Nostra (USA), Attis Theatre (Kreeka), Gecko Theatre (Suurbritannia), Jasmin Vardimon Company (Suurbritannia), Complicite (Suurbritannia), SITI Company (USA), Ultima Vez (Belgia), Physical Lab (Suurbritannia) ja paljud teised.

„Sellist külalisõppejõudude koosseisu nagu uus magistriõppekava CPPM pakub, ei võimalda mitte ükski teine teatrikool terves maailmas,” lausus Nael. „Loodava programmi õppekava ja õppeformaat on erakordne ka selle poolest, et tudengid ei käi koolis tavapärase tunniplaani alusel. Vastupidiselt paaritunnistele erialatundidele töötab iga külalisõppejõud üliõpilastega ühe- kuni kahenädalase intensiivse perioodi jooksul, et tudengid saaksid tõepoolest süveneda,” kirjeldas Nael.

Jüri Naela sõnul on loodav programm juba valdkonnas tunnustust leidnud.„Võib julgelt väita, et EMTA uus magistriprogramm loob tulevikus eeldused rahvusvaheliselt hinnatud teatrihariduse ja teatriuurimise keskuse loomiseks Eestis, mis tooks siia noori ning juba ka kogenud kunstnikke üle maailma nii õppima kui ka õpetama,” sõnas Nael. 

Magistriprogrammi Contemporary Physical Performance Making esimene kursus alustab 2019. aasta sügisel. Sisseastumisavaldusi saab esitada 15. märtsini 2019. Sisseastumiskatsed toimuvad kevade jooksul Londonis, Tallinnas, Seoulis ja New Yorgis. Õppeprogramm kestab kaks aastat ja õppetegevus on ingliskeelne.

Kursuse koduleht: http://www.mastersincppm.com

Uus magistriõppekava kuulub EMTA heliloomingu, improvisatsioonilise muusika ja kaasaegsete etenduskunstide osakonda. Õppekava eesmärk on edendada EMTA erinevate erialade omavahelist koostööd ja alustada rahvusvahelist etenduskunstnike koolitamist Eestis.

Aivar Simmermann kaitseb doktoritööd 22. novembril

Teadus

Aivar Simmermann kaitseb doktoritööd 22. novembril

22. novembril 2018. a. kell 16.00

EMTA lavakunstikooli Valges saalis

AIVAR SIMMERMANN

kaitseb filosoofiadoktori (teatrikunst) kraadi taotlemiseks tööd:

Rakendusteatri praktikad MTÜ Laste ja Noorte Kriisiprogrammi leinatoetuslaagrites aastatel 1995–2017

Juhendajad: Madli Pesti, PhD (EMTA), professor Airi Liimets, PhD (EMTA, TLÜ)

oponendid: Anu Sarv, PhD (TÜ), Merle Karusoo

Doktoritööga on võimalik tutvuda EMTA koduleheküljel ning trükisena EMTA raamatukogus

Aivar Simmermann. Doktoritöö

 

 

 

Lahkus kauaaegne Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektor, emeriitprofessor Venno Laul

Vilistlased, Üldine

Lahkus kauaaegne Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektor, emeriitprofessor Venno Laul

Venno Laul (11.09.1938-14.10.2018) õppis koorijuhtimist Tartu muusikakoolis (Voldemar Kliimand) ja tollases Tallinna Riiklikus Konservatooriumis (Heino Kaljuste). Aastatel 1968 – 1971 stažeeris Laul tollase Leningradi konservatooriumi assistentuuris. Läbi aastate osales Laul Eesti muusikaelus teeneka pedagoogi ja koorijuhina.

Laul oli Tallinna Konservatooriumi rektor aastatel 1982 – 1992. Tema ametiajal algas EMTA Kivimäelt kesklinna kolimise pikk protsess ning viidi läbi akadeemia praeguse hoone arhitektuurikonkurss. Laul alustas dirigeerimise õppejõuna konservatooriumis tööd 1972. aastal, 1978 valiti ta dotsendiks, 1987 professoriks.

Venno Laulu õpilaste hulgas olid Silvia Landra, Elviira Maasalu, Andres Ammas, Lauri Aav, Eero Raun, Kalev Lindal, Vahur Soonberg, Margus Kask, Ivi Rausi, Lea Teemets jpt.

Venno Laulu ärasaatmine toimub laupäeval, 20. oktoobril Toomkirikus. Kirik avatakse hüvastijätuks kell 13:00. Lilli võib tuua. Toomkiriku teenistus, mida peab peapiiskop Urmas Viilma, algab kell 14:00. Ärasaatmine Metsakalmistul algab kell 16:00. Sinna viivad Toomkiriku eest bussid.

Tänavune SügisFest toob lavalaudadele lisaks muusikale ka teatrit

Määratlemata

Tänavune SügisFest toob lavalaudadele lisaks muusikale ka teatrit

19.–24. oktoobrini toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) muusikafestival SügisFest, kus sel aastal on lisaks muusikale esmakordselt programmis ka teatrietendused ja töötoad. Muusika- ja teatrielamusi toovad publikuni nii EMTA tudengid ja õppejõud kui ka väliskülalised Euroopast ja Ameerikast. 

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia loometegevuse ja välissuhete prorektori Henry-David Varema sõnul on SügisFest kujunemas akadeemia esindusfestivaliks. “SügisFest ühendab tervet EMTA-t ja toob ühe nädala jooksul kokku muusika interpretatsiooni, heliloomingu, improvisatsioonilise muusika ning kaasaegsete etenduskunstide tudengid ja õppejõud,” ütles Varema. “Festival pakub publikule head ülevaadet sellest mitmetahulisest tööst, mida me Eesti ainsas muusikakõrgkoolis viljeleme,” sõnas Varema. “Lisaväärtusena saame tuua festivalilavale ka meie koostööpartnerid välisriikidest, mis pakub rikastavaid kogemusi nii kaasategevatele tudengitele kui ka publikule,” lisas Varema. 

Festivali pidulikul avaõhtul, 19. oktoobril esietendub teater NO99 suures saalis Georg Friedrich Händeli ooper “Orlando”, mis jõuab vaatajateni Stephan Jörise (DE) verivärskes lavastuses. Rollides astuvad üles EMTA lauluüliõpilased, keda toetab varajase muusika keskuse tudengite barokkorkester. 

20. oktoobri sümfooniakontsert Estonia kontserdisaalis toob publikuni kolme sajandi heliloojate muusika, sealhulgas EMTA doktorandi Giovanni Albini (IT) uudisteose maailmaesiettekande. Lavale astuvad EMTA sümfooniaorkester, magistriõppe üliõpilane, vioolamängija Sandra Klimaitė (LT) ning dirigent Paul Mägi.

Festivali jooksul annavad kontserdi ka EMTA jazzmuusika üliõpilaste ansamblid, kes toovad kuulajateni rokilegendi Riho Sibula hitid. 

Kuulda saab uut elektronmuusikat ning näha, mis juhtub, kui oma jõud ühendavad kontrabassimängijad Kristin KuldkeppJaanus Siniväli ning videokunstnik Tencu

Piireületavaid elamusi pakuvad Taavi Kerikmäeja Merle Saarva juhendamisel EMTA kaasaegse heliloomingu üliõpilaste ja TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia tantsukunsti tudengite ühised improvisatsioonid helides ja liikumistes.

Esmaspäeval, 22. oktoobril astuvad EMTA kammersaalis üles noored säravad solistid akadeemia suurimast, muusika interpretatsiooni osakonnast. Ettekandele tulevad väljapaistvad instrumentaal- ja vokaalteosed 20. sajandi muusikaklassikast.

Huvilistel on võimalus saada osa kaasaegsete etenduskunstide õpitoast, mille viib läbi näitetrupp New Public (UK). Samuti toimub tasuta seminar, kus muusika rollist ja muutustest tänapäeva ühiskonnas räägib etenduskunstide administreerimise ning muusikahariduse edendamise pioneer ja konsultant Tony Woodcock (US).

Festivali lõpetab 24. oktoobril Londoni näitetrupi New Public (UK) lavastus pealkirjaga “Lucid”. See naljakas ja kohati häiriv pilguheit unenägude maailma tuuakse publikuni, kasutades leidlikku kombinatsiooni helidest, füüsilisest teatrist ja sürreaalsest huumorist. Londoni kriitikutelt palju kiidusõnu saanud lavastuses astub üles ka eesti näitlejanna Katariina Tamm. Etendust saab tänu viitevaba heli- ja videoülekande tehnoloogia LoLa kasutamisele näha korraga kahes kohas, nii Eesti Rahvusraamatukogu tornisaalis kui ka EMTA kammersaalis.

Festivali sündmused  toimuvad teatris NO99, Helios Hallis ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia saalides ning suuremale osale neist pääseb tasuta.

Festivali programm: https://ema.edu.ee/sundmused/sugisfest/sugisfest-2018/