Maailma Noortekoori ettelaulmine

Konkurss

Maailma Noortekoori ettelaulmine

Maalima Noortekoor (World Youth Choir) ootab taas uusi lauljaid! Konkureerima on oodatud kõik huvilised vanuses 17–26 aastat (seisuga 1. juuli 2020).

Ettelaulmine toimub R 6. detsembril kell 11.00 EMTA kammersaalis (C-405) ning see koosneb neljast, allolevas järjekorras läbiviidavast ja salvestatavast osast:
1) hääleulatuse test - heliredel laulduna vokaalil, fortes ja a capella;
2) noodilugemise katse - tundmatu teos, mille ettevalmistusajaks on max 10 minutit ilma klaverit kasutamata;
3) ettevalmistatud kohustuslik teos - oma häälepartii Beethoveni 9. sümfooniast;
4) ettevalmistatud aaria vabal valikul. Palun tulla ettelaulmisele oma klaverisaatjaga!

Suvesessioon
Maailma Noortekoori suvesessioon toimub 30.07-20.08 2020, prooviperiood leiab aset Bonnis, Saksamaal, millele järgneb kontserttuur Saksamaale, Hollandisse, Itaaliasse ja Austriasse. Koori juhatavad Tan Dun (USA) ja Jörn Hinnerk Andresen (DEU). Kavas on Beethoveni 9. sümfoonia ning Tan Duni teos "Nine". Suvesessiooni kohta lähemalt saab lugeda koori kodulehelt.

NB! Kõik kohalviibimisega seotud kulud (majutus, kohalik transport ja töömaterjalid) katab korraldaja. Koori valitud lauljail tuleb endil siiski tasuda osavõtutasu 100€, lennukipiletid Eestist Saksamaale ja tagasi Eestisse, reisi- ja tervisekindlustus ning muud võimalikud erakulutused.

Ettelaulmisele registreerumiseks palun saata hiljemalt 29. novembriks 2019 e-mail:
Kai Kiiv,  EMTA välissuhtete spetsialist, kai@ema.edu.ee

Konverents

Teadus

Konverents "Seletades universumit – süsteemid, kunst ja inimesed" 16.-17. novembril tähistab 100 aasta möödumist helilooja Udo Kasemetsa sünnist

Udo Kasemetsa (1919-2014) on naljatamisi nimetatud kõige vähemtuntud kõige kuulsamaks eesti heliloojaks, kelle kohta leidub artikkel vast igas väärikamas muusikaentsüklopeedias. Kanadas, kus Udo Kasemets veetis suurema osa oma elust, nimetati teda „ilmselt kõige kompromissitumaks muusikuks Kanada muusika ajaloos”, tema mõju Toronto muusikaelule ja järgnevatele põlvkondadele on raske ülehinnata. 16. novembril 2019 möödub täpselt 100 aastat Udo Kasemetsa sünnist. Sellele sündmusele on pühendatud rahvusvaheline konverents teemal "Seletades universumit – süsteemid, kunst ja inimesed" ("Explaining universe – systems, humans and arts. Dedicated to 100th anniversary of Udo Kasemets"), samuti toimuvad kontserdid, kus astuvad üles ansambel U:, EMTA Uue Muusika Ansambel ning Eesti Elektroonilise Muusika Seltsi Ansambel. Kogu üritus püüab kasvõi väikest osa Kasemetsa pärandist "koju tagasi" tuua.

Konverentsi töökeel on inglise keel. Vajalik on eelregistreerumine. Konverentsi kava vt SIIT.

Üritust toetab Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ASTRA projekt EMTASTRA, 2014-2020.4.01.16-0043).

Ensemble Auftakt pälvis rahvusvahelisel konkursil

Konkurss

Ensemble Auftakt pälvis rahvusvahelisel konkursil "Doonau talendid" Ungaris ülekaaluka võidu

Ensemble Auftakt võitis Budapestis neljandat korda toimunud konkursil „Doonau talendid“ kammeransamblite kategoorias absoluutse esikoha, pälvides maksimaalsest võimalikust sajast punktist 99.

Ansamblisse kuuluvad Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia õppejõud ja ERSO klarnetirühma kontsertmeister Soo-Young Lee, EMTA doktorant, pianist Maila Laidna ja EMTA vilistlane, viiuldaja Miina Laanesaar.

Eestit esindas vaid üks koosseis. Lisaks Ungari muusikutele oli konkursil osalejaid Poolast, Venemaalt, Hispaaniast, Koreast ja mujalt. Võistlejaid hindas žürii kosseisus Julianna Kiss, Gabriele Tomasello, Ferenc Szecsődi, Pier Paolo Maccarrone, András Csáki, Kazue Kuwana.

„Tundsime, et oleme ansamblina valmis end konkursiolukorras proovile panema ning Budapest tõmbas oma kultuurilise küllusega,“ kommenteerisid konkursil osalemist õnnelikud võitjad. Võitjate galakontserdil tuli žürii palvel ettekandele just ungarlaste oma helilooja Béla Bartóki teos „Kontrastid“.

Ensemble Auftakt esitles end publikule esmakordselt sel aastal. Ansambli tegevuse eesmärkide hulgas on lisaks tuntumale triorepertuaarile esitada ka harvem lavalaudadel kuuldavaid teoseid.

VII noorte koorijuhtide konkursi võitis Pärt Uusberg

Konkurss

VII noorte koorijuhtide konkursi võitis Pärt Uusberg

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias 16.-19. oktoobril toimunud VII Eesti noorte koorijuhtide konkursi võitis helilooja ja dirigent, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia vilistlane Pärt Uusberg.

Võitja kuulutati välja laupäeval, 19. oktoobril  EMTA kontserdi- ja teatrimajas pärast finalistide kontserti. 22 osaleja seast jõudis finaali 4 parimat. I koha sai helilooja ja dirigent, EMTA vilistlane Pärt Uusberg. II koha pälvis kooridirigeerimise üliõpilane Nele Erastus, III preemia vilistlane Imre Rohuväli ning finalisti diplomi sai kooridirigeerimise magistrant Ingrit Malleus. Kolm parimat dirigenti pälvisid rahalised preemiad.

Žürii liige Indrek Vijard sõnas peale konkurssi, et eelkõige tuleb esile tõsta konkursi osavõtjate arvu, mis viitab sellele, et koorijuhi kutse on noorte tegijate hulgas hinnatud. „Enne lõppotsuse tegemist oli žüriil elav arutelu, kuid lõpptulemust respekteeriti kõigi žüriiliikmete poolt. Palju õnne kõigile osalejatele!“ lisas Vijard.

Konkursil töötasid noored koorijuhid EMTA koori, Eesti Rahvusmeeskoori ja Eesti Filharmoonia Kammerkooriga. EMTA koor valis oma lemmikuteks Nele Erastuse ja Ingrit Malleuse, Eesti Rahvusmeeskoori eripreemia pälvis Ingrit Malleus, Eesti Filharmoonia Kammerkoori eripreemia ja võimaluse teha nendega kontsert sai Pärt Uusberg.

Pärt Uusberg (s 1986) on Eesti noor helilooja ja dirigent. Ta on lõpetanud Georg Otsa nim Tallinna Muusikakooli koorijuhtimise erialal (2009, õp Heli Jürgenson), omandanud magistrikraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias heliloomingu erialal (2014, prof Tõnu Kõrvits) ning teise magistrikraadi 2018. aastal koorijuhtimise erialal (prof Tõnu Kaljuste).
Praegu on Uusberg vabakutseline helilooja ja dirigent. Heliloojana on ta kirjutanud peamiselt koorimuusikat, aga ka kammer-, orkestri- ja filmimuusikat. Ilmunud on mitmeid autoriplaate („Siis vaikivad kõik mõtted“, „Liiv, meri ning mõtted“, „Õhtu ilu“, „Luiged läevad“, „Eestimaa atmosfäärid“). Dirigendina on ta olnud 2008. aastast enda poolt asutatud kammerkoori Head Ööd, Vend peadirigent ning ühtlasi juhatanud erinevaid projekte (sh Eesti Rahvusmeeskoori, Eesti Koolinoorte Segakoori; juhtinud Eesti Segakooride Liidu suvekooli ja rahvusvahelise koorifestivali Europa Cantat ateljeed).

Konkurssi korraldas Eesti Kooriühing koostöös Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Eesti Rahvusmeeskoori ja Eesti Filharmoonia Kammerkooriga. Osalejaid hindas rahvusvaheline žürii koosseisus Seppo Murto (žürii esimees, Soome), Anders Eby (Rootsi), Anu Tali, Indrek Vijard ja Mikk Üleoja.

Foto: Vahur Lõhmus
Allikas: Eesti Kooriühing

Täna avati Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias prof Joachim Herzi tuba

Määratlemata

Täna avati Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias prof Joachim Herzi tuba

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias avati täna, 18. oktoobril pidulikult prof Joachim Herzi (1924–2010) tuba. Toas on hoiustatud Herzilt akadeemiale annetatud rikkalik raamatu-, noodi- ja heliplaadikogu. Sündmus on osa täna toimunud Kultuuriteaduste ja kunstide doktorikooli rahvusvahelisest seminarist "Opera as Imagination and Realization". 

EMTA raamatukogu juhataja Ilvi Rauna sõnul on tegemist märkimisväärseima ja mahukaima annetusega, mis EMTA raamatukogule on tehtud. "Annetus koosneb ligi 8000 eksemplarist, kuid on oluline lisada, et kogu on tähelepanuväärne tervikuna. See on ühe 20. sajandil elanud entsüklopedisti kogu, mis räägib nii mõndagi tema enda kohta," ütles Rauna.

1998. aastal sõlmis Herz Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning Berliini Kunstide Akadeemia arhiiviga lepingu, mille kohaselt viimasele jäid pärast Herzi lahkumist tema arhiivimaterjalid, EMTAle aga mahukas raamatu- ja heliplaadikogu. Nende kogude transpordi Eestisse organiseeris lepingupõhiselt Berliini Kunstide Akadeemia arhiiv ja nende hoiustamise eest kannab hoolt EMTA. Materjal saabus Tallinnasse 2011. aastal 258 kastis ning tänaseks on üle 2000 heliplaadi, 540 noodi ning suurem osa ligi 5000 raamatust kataloogitud ning leidnud oma koha vastavatud toas. 

"Herzi tuba on tema enda kavandatud, osa ta enda lavastusest," sõnas üritusel Herzi toa loomise eestvedaja ja EMTA doktoriõppe keskuse juhataja, Joachim Herzi lesk Kristel Pappel, viidates lavastaja visionäärlikkusele ka oma loomingu ja pärandi käsitlemisel.

Toa avamisel viibisid ka Herzi sõber ja koostööpartner Arne Mikk ja Berliini Kunstide Akadeemia esindaja Stephan Dörschel, kes jagasid mälestusi Herzist.

Joachim Herz on 20. sajandi teise poole üks olulisemaid ooperilavastajaid ja -mõtestajaid. Herzil oli tihe side Eestiga, siin andis ta läbi aastate mitmeid meistrikursusi ning loenguid, 1997. aastal tõi ta Vanemuises lavale Händeli ooperi "Xerxes". Herzi toa avamine leidis aset tema üheksandal surma-aastapäeval.

Kultuuriteaduste ja kunstide doktorikooli seminar toimub kuni 20. oktoobrini ning selle eesmärk on luua kontakt erinevate muusikateatri loominguliste osapoolte vahel: ooperi üle arutlevad libretistid, heliloojad, lavastajad, stsenograafid, dirigendid, lauljad jt. Seminari toetab Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ASTRA projekt EMTASTRA, 2014-2020.4.01.16-0043).

Fotod: Rasmus Kooskora

VI Bruno Luki nimelise klaverikonverentsiga 20. oktoobril tähistatakse 110 aasta möödumist legendaarse klaveriprofessori sünnist

Üldine

VI Bruno Luki nimelise klaverikonverentsiga 20. oktoobril tähistatakse 110 aasta möödumist legendaarse klaveriprofessori sünnist

Sel aastal möödub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ehk toonase nimega Tallinna Konservatooriumi legendaarse ja kauaaegse klaveriprofessori Bruno Luki sünnist 110 aastat. Pühapäeval, 20. oktoobril toimub sel puhul EMTA kammersaalis algusega kell 11 VI Bruno Luki nimeline klaverikonverents. 

Seekordne Bruno Luki klaverikonverents pakub võimalust kuulata ettekandeid klaverimängust ja -õpetusest Eestis ja mujal maailmas, Bruno Luki pärandist, klaverikunsti kujunemisest Beethoveni ajastul, loomingulisususest harjutusprotsessis, koostööst klaveriõpilase vanematega, digilahenduste kasutusvõimalustest klaveriõppes ja rahvaviisi esitusprobleemidest klaveril.

Ettekandjate hulgas on lisaks EMTA õppejõududele, üliõpilastele ja muusikakoolide õpetajatele külalised: professorid Arbo Valdma ja Kalle Randalu ning Rootsi Klaveriõpetajate Ühingu president Patrick Jovell. Toimuvad uute noodiväljaannete esitlused ja Eesti Klaveriõpetajate Ühingu üldkogu.
Konverentsi kava vt SIIT.

Konverents on EMTA interpretatsioonipedagoogika ja klaveri eriala ning Eesti Klaveriõpetajate Ühingu koostööprojekt. See on jätkuks 19. oktoobril EMTAs toimuvatele meistrikursustele Jubilate sarja kontserdile: Jubilate. Bruno Lukk 110.

Üritust toetab Kultuurkapital. 

Eesti, Läti ja Leedu muusikud ühendavad jõud kammerorkestris Accademia Baltica

Välissuhted, Kontserdibüroo

Eesti, Läti ja Leedu muusikud ühendavad jõud kammerorkestris Accademia Baltica

Täna peatub Tallinnas ringreisil olev balti muusikuid ühendav kammerorkester Accademia Baltica, et anda kontsert “Beethoven ja Baltimaad” Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis. 

Accademia Baltica kammerorkester ühendab säravaid muusikaüliõpilasi Balti muusikakõrgkoolidest. "Rahvusvahelise koostöö kogemus ning kõrgel tasemel ettevalmistatud esinemised mängivad üliõpilaste professionaalses arengus väga olulist rolli," rõhutab EMTA loometegevuse ja välissuhete prorektor Henry-David Varema. Kammerorkestri koosseisus astuvad lavale Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia üliõpilased Ann Meeta Teppo (viiul), Joonas Teppo (viiul), Aleksandra Serebrjakova (viiul), Marelle Kivinukk (viiul), Anna-Helene Inno (vioola), Maria Mutso (tšello), Maria Surovtseva (oboe) ja Oliver Anni (fagott).

Balti riigid tähistasid 2018. aastal sajandat aastapäeva ning nii Läti Muusikaakadeemia kui ka Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia peavad käesoleval hooajal oma 100. aasta juubelit. Tähtpäevade taustal tekkis õppeasutustel ühine soov luua midagi püsivalt väärtuslikku, nagu loodi Balti Üliõpilaste Sümfooniaorkester. Aastatel 2017–2018 esines see orkester nii Balti riigi pealinnades kui ka piirkondlikes kontserdisaalides, lisaks anti kontserte Gdańskis ja Berliinis. Sel aastal naaseb orkester kammerorkestrina Accademia Baltica Riia, Vilniuse ja Tallinna lavadele ning esmakordselt kohtutakse Helsingi ja Peterburi publikuga, taaselustades Balti muusikute ajaloolisi teekondi.

Accademia Baltica kontserdid sünnivad noorte muusikute ning nende mentorite ja lavapartnerite tihedas koostöös. Kaasatud on Baltimaade noorema põlvkonna üks põnevamaid dirigente Guntis Kuzma (Läti) ning kaks solisti, väljapaistvad oboistid Robertas Beinaris (Leedu) ja Egils Upatnieks (Läti). Kontserdi kava pakub võimaluse tutvuda Eesti, Läti ja Leedu nüüdisaegse muusikaga – kõlavad Erkki-Sven Tüüri, Pēteris Plakidise ja Justė Janulytė teosed. Lisaks kõlab noorte muusikute esituses Ludwig van Beethoveni 7. sümfoonia.

Accademia Baltica ringreis koosneb kuuest kontserdist: 12. oktoober Riias, 13. oktoober Vilniuses, 15. oktoober Tallinnas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, 17. oktoober Helsingi Muusikakeskuses. Lisaks toimub kaks kontserti Peterburis rahvusvahelisel konservatooriumide festivalil: esmalt festivali avaõhtul 19. oktoobril maailmakuulsas Peterburi filharmoonia saalis ja seejärel 20. oktoobril Jaani kirikus, mis on üks parimaid kontserdipaiku Peterburis. 

Kontsert “Beethoven ja Baltimaad” on ühtlasi avaüritus Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia värskes kontserdisarjas “Sada suures saalis”.

Kontserdisari „Sada suures saalis“

Sada aastat tagasi pandi alus eesti professionaalsele muusikaharidusele. Naljatledes võib öelda, et sada aastat on oodatud ka väärilist kontserdisaali, kus kuulajatele kõrgel tasemel kvaliteetseid muusikaelamusi pakkuda. EMTA kauaoodatud kontserdi- ja teatrimaja valmimisega on see unistus täitunud ning uue hoone südameks olev suur saal, mis mahutab korraga ligi 500 kuulajat, pakub Eesti parimat akustikat ja kaasaegseimaid tehnoloogilisi võimalusi. Lisaks EMTA 100 juubelisündmustele käivitub käesoleval hooajal kontserdisari „Sada suures saalis“, mis oma mitmekülgsete kontsertidega publikule uut kontserdisaali tutvustab. Juubeliaastale vääriliselt on uue kontserdisarja esinejateks eesti tippmuusikud, EMTA üliõpilaste paremik ning mainekad külalisinterpreedid partnerülikoolidest ja mujalt.

Sarja järgmised kontserdid: 

23.10 kell 19 / EMTA suur saal / tasuta
Sada suures saalis
Vaskpillikvintett NyNorsk (Norra)
Ingrid Eliassen (trompet), Jørgen Arnesen (trompet), Daniel W. Kjellesvik (metsasarv), Ingebjørg Bruket (tromboon), Berger Iver Færder (tuuba)
Kaastegevad Sean Bell (kontratenor, Norra), Liis Viira (harf)
Kavas Asheim, Ho, Viira, Tulev (maailmaesiettekanne)

26.10 kell 19 / EMTA suur saal / tasuta
Sada suures saalis
EMTA kammerorkester
Solistid Gloria Ilves (viiul), Joosep Reimaa (viiul)
Kavas Tšaikovski, Sarasate, Elgar
Kunstiline juht Arvo Leibur

 
Olavi Silla päeva tähistatakse Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias nii konverentsi kui ka kontserdiga

Üldine

Olavi Silla päeva tähistatakse Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias nii konverentsi kui ka kontserdiga

Tänavu möödub 70 aastat EMTA interpretatsioonipedagoogika (endise nimetusega) instituudi
kauaaegse juhataja ja juhtiva õppejõu Olavi Silla (1949–2003) sünnist. Sündmust tähistatakse interpretatsioonipedagoogika eriala eestvedamisel Olavi Silla päevaga laupäeval, 12. oktoobril EMTA kammersaalis algusega kell 12.

Päeva raamib konverents, kus ettekannetega esinevad EMTA vilistlased ja
õppejõud ning külalisena Tartu Ülikooli nooremteadur Kadi Tulver. Ettekannete teemade hulgas on
lisaks tagasivaatele O. Silla tegevusele kaasaegsed keelpillipedagoogika probleemikäsitlused
ning tutvustatakse ka uusimaid teadussaavutusi aju-uuringute valdkonnas.
Siit leiate konverentsi KAVA.

Päeva keskel kell 14 toimuval Jubilate sarja kontserdil musitseerivad Olavi Silla endised kolleegid ja
tema talendi austajad Urmas Vulp, Toomas Vavilov, Sten Lassmann, Lille Randma, Natali Sakkos, Lea
Leiten ning EMTA keelpillieriala üliõpilased. Kavas Eller, Kareva, Tüür jt.

Pärast konverentsi lõppu on huvilistel veel võimalus külastada kell 19 EMTA suures saalis algavat
Zürichi Noorte Sümfooniaorkestri kontserti.

Soovijatele vormistab EMTA Täiendkoolituskeskus koolitustunnistuse. 
Päeva korraldab EMTA interpretatsioonipedagoogika eriala koostöös keelpilli erialaga ning Eesti
Keelpilliõpetajate Ühinguga.

Lisainfo:
Lembit Orgse
Interpretatsioonipedagoogika õppejuht

lembit@ema.edu.ee