EMTA magistrandi Liina Sumera teos valiti rahvusvahelise heliloojate rostrumi soovitatud teoste nimekirja

Määratlemata

EMTA magistrandi Liina Sumera teos valiti rahvusvahelise heliloojate rostrumi soovitatud teoste nimekirja

15. - 19. maini 2018 toimus Ungaris Budapestis 65. rahvusvaheline heliloojate rostrum (International Rostrum of Composers - IRC), milles osalenud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia helirežii magistrandi Liina Sumera elektrooniline töö "Conatus" valiti rostrumi soovitatud teoste nimekirja ning tema looming kõlab järgmise hooaja jooksul erinevates maailma raadiojaamades. Liina Sumera on loomingu tunde saanud Helena Tulve ja Margo Kõlari juures.

65. rahvusvahelise heliloojate rostrumi põhikategooria võitis Eestiga tihedalt seotud Islandi helilooja Páll Ragnar Pálssoni teos "Quake" tšellole ja orkestrile. (Pálsson kaitses 2014. aastal oma doktorikraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Helena Tulve juures.)

Noortekategoorias tunnistati parimaks hollandlase Jan-Peter de Graaffi orkestriteos “Le café de nuit".

Eestit esindas veel helilooja Tatjana Kozlova-Johannes orkestriteosega "Lighting the Fire", mis valiti samuti rostrumi soovitatud teoste nimekirja.

Rahvusvaheline heliloojate rostrum on üks maailma olulisemaid nüüdismuusika foorumeid. 2018. aasta rostrumist võttis osa 26 riiki, esindatud olid Põhja- ja Baltimaad, samuti mitmed Euroopa riigid, kaugemalt aga näiteks Argentiina, Austraalia ja Hong Kong. Nädala jooksul kuulasid ringhäälingute delegaadid rostrumil kokku 55 heliteost, mille komponeerimisaeg jäi viimase viie aasta sisse.

Foto allikas: www.nuku.ee

EMTA doktorant Johan Randvere osaleb Moskvas Emir Kusturicale pühendatud gala-kontserdil

Määratlemata

EMTA doktorant Johan Randvere osaleb Moskvas Emir Kusturicale pühendatud gala-kontserdil

Pühapäeval, 27. mail toimub Moskva konservatooriumi suures saalis Serbia filmitegijale, näitlejale ja muusikule Emir Kusturicale pühendatud gala-kontsert, kus astub maailmakuulsate muusikute nagu Daniil Kramer ja Juri Bashmet kõrval solistina üles ka Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia doktorant, pianist Johan Randvere.

Tjumeni Filharmoonia orkestrit juhib dirigent Jevgeni Šestakov.

 

 

 

 

EMTA tudeng Xinyu Wu saavutas rahvusvahelisel konkursil II preemia

Määratlemata

EMTA tudeng Xinyu Wu saavutas rahvusvahelisel konkursil II preemia

 15. mail lõppes Itaalias Filadelfias rahvusvaheline interpreetide konkurss, kus puupuhkpillide kategoorias saavutas II preemia (I preemiat välja ei antud) Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistriõppes saksofoni erialal tudeeriv Xinyu Wu. Õnnitleme EMTA tänavust lõpetajat Xinyu Wu´d ja erialaõpetajat dots Virgo Veldit.

 
 
Eesti rahvushelilooja Eduard Tubina sünnipäevaks jõuab helilooja põrm tagasi koju

Määratlemata

Eesti rahvushelilooja Eduard Tubina sünnipäevaks jõuab helilooja põrm tagasi koju

Esmaspäeval, 18. juunil 2018 kell 13 leiab Tallinna Metsakalmistul aset Eduard Tubina ja tema abikaasa ümbermatmisega seotud mälestustseremoonia. Ümbermatmine toimub helilooja perekonna ettepanekul ning erinevate eesti kultuuri- ja muusikainstitutsioonide koostöös.

Teisipäeval, 19. juunil 2018 kell 13 toimub Estonia kontserdisaalis mälestuskontsert, kus Eduard Tubina loomingut esitavad pianist Ivari Ilja, viiuldaja Sigrid Kuulmann ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester dirigent Neeme Järvi juhatusel.

Eduard Tubin (1905-1982) on eesti muusika suurkuju, kelle loomingu keskmes asub sümfooniline muusika. Tubin on kümne lõpetatud sümfoonia, mitme instrumentaalkontserdi ja orkestrisüidi, aga ka ooperite "Barbara von Tisenhusen" ja "Reigi õpetaja" ning balleti "Kratt" autor. Tubin on rahvuslik helilooja, kuid helilooja avar arusaam rahvuslikkusest võimaldas seda väljendada ka julgelt modernistliku helikeele kaudu, põlgamata vajadusel ära atonaalsust või džässi. Hoolimata mitmeplaanilisusest on Tubina looming aga alati äratuntavalt isikupärane. Nagu paljud teised eesti loomeinimesed, põgenes Tubin 1944. aastal saabuvate nõukogude vägede eest Rootsi. Ka Rootsi perioodil kirjutatud teostes säilitab tema helikeel selgelt rahvuslikud jooned. Eesti jaoks rasketel aegadel aitas Tubina muusika säilitada usku rahva ja rahvuskultuuri edasikestmisesse.

Erika Tubin (1916-1983) abiellus heliloojaga 1941. aastal, olles Vanemuise teatri balletitantsija ja hiljem näitleja. Ta kirjutas libretod abikaasa ballettidele ”Kratt” ja ”Siurulind”. Rootsis töötas ta joonestajana.

Helilooja ja tema abikaasa on praegu maetud Stockholmi Skogskyrkogårdeni kalmistule, kus esmaspäeval, 4. juunil 2018 kell 13 toimub ärasaatmistseremoonia.

Akadeemiliste ametikohtade konkursi valimistulemused

Määratlemata

Akadeemiliste ametikohtade konkursi valimistulemused

Eile, 16. mail toimus Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia nõukogu koosolekul akadeemilistele ametikohtadele õppejõudude ja teadustöötajate valimine.

2018. aasta konkursi tulemused on järgmised:

Klaveriosakond

klaveri dotsent koormusega 1,0 - Age Juurikas

Keelpilliosakond

viiuli professor koormusega 0,75 - Arvo Leibur

viiuli lektor koormusega 0,25 - Kristina Kriit

Puhkpilliosakond

flöödi lektor koormusega 0,25 - Oksana Sinkova

Lauluosakond

klassikalise laulu dotsent koormusega 0,5 - Heli Veskus

lektor – pianist-kontsertmeister koormusega 1,0 (2 kohta) - Maria Bachmann ja Piia Paemurru

assistent – pianist-kontsertmeister koormusega 1,0 (2 kohta) - Irina Oja ja Siim Selis

Vokaalkammermuusika ja saateklassi keskus

saateklassi lektor koormusega 0,5 - Kristi Kapten

Varajase muusika keskus

varajase muusika ansambli lektor koormusega 0,5 - Reinut Tepp

Dirigeerimisosakond

assistent – pianist-kontsertmeister koormusega 1,0 (4 kohta) - Irina Ievleva, Kristiina Kermes, Aime Pärisalu, Tiina Renser

Kompositsiooniosakond

heliloomingu professor koormusega 1,0 - Toivo Tulev

Nüüdismuusika ja improvisatsiooni keskus

improvisatsiooni professor koormusega 1,0 - Anne-Liis Poll

Muusikateaduse osakond

juhtivteadur koormusega 1,0 - Allan Vurma

vanemteadur koormusega 1,0 - Žanna Pärtlas

Lavakunstikool

lavakõne lektor koormusega 0,5 (2 kohta) - Jaak Prints ja Bert Raudsep

Kultuurikorralduse ja humanitaarainete keskus

itaalia keele lektor koormusega 0,5 - Vittoriano Reno

Dirigent Peeter Sauli 80 taktikeppi kingiti Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiale

Määratlemata

Dirigent Peeter Sauli 80 taktikeppi kingiti Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiale

Täna, 15. mail kinkisid dirigent Peeter Sauli järeltulijad Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiale 80 maestro isiklikku taktikeppi, et need elaksid edasi noorte tulevaste dirigentide kätes.

Taktikeppe hakkavad üliõpilased kasutama nii õppetöös kui ka oma kõikvõimalikel esinemistel. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektori, prof Ivari Ilja sõnul on Peeter Sauli isiklikud dirigendikepid inspireeriv sümboolne kingitus noortele dirigentidele. „Meie tudengite jaoks on see kindlasti emotsionaalse väärtusega ja innustav võimalus, mis loob nähtamatu tundesilla eilse, tänase ja homse päeva vahele,” lisas Ilja.

Peeter Saul (26. jaanuar 1932 Tallinn – 2. juuli 2014 Tallinn) oli hinnatud eesti dirigent ja pianist. Aastatel 1957–1961 õppis Peeter Saul klaverimängu Tallinna Riiklikus Konservatooriumis Bruno Luki juures. 1970. aastal lõpetas Tallinna Riikliku Konservatooriumi puhkpilliorkestrite dirigendina Elmar Peäske juhendamisel. Aastatel 1964–1998 tegutses Peeter Saul Eesti Raadio estraadiorkestri dirigendina. Selle kõrvalt juhatas ta sümfooniaorkestreid ning operetietendusi.

StarterCreative kevadprogrammi I preemia võitis EMTA üliõpilane Karolin Kõrre

Määratlemata

StarterCreative kevadprogrammi I preemia võitis EMTA üliõpilane Karolin Kõrre

Loomeettevõtluse äriideede arendusprogrammi StarterCreative kevadsemestril võitis I preemia EMTA kaasaegse improvisatsiooni eriala tudeng Karolin Kõrre oma äriideega SOUNDNEST. Karolin esitas oma idee aasta alguses EMTA tudengiprojektide konkursile ning sai võimaluse seda arendada kolme kuu jooksul StarterCreative eelinkubatsiooniprogrammis. 

SOUNDNEST ideeks on pakkuda lapseootel emadele ja nende partneritele teraapilisi laulu- ja  hääleimprovisatsioonil põhinevaid individuaalseid ja grupisessioone koos pere- ja sünnitoetaja doula teenustega rasedus-, sünnitus ja beebiperioodil.  

SOUNDNEST idee pälvis ka Tallinna Ettevõtlusinkubaatori ja Fundwise'i eripreemiad. Smal konkursil osalesid ka EMTA tudengid Jamie Loftus kontsertprojektiga "Young Artists of the Baltics" ning Martin Hein äriideega "Elevant", mille idee on pakkuda soodsa hinnaga helimiksimise- ja veebiteenust (idee pälvis DigiXi eripreemia).

Kokku osales 10. mail oma äriideede lõpptutvustusel 21 meeskonda viiest Tallinna ja Haapsalu kõrgkoolist. Tudengid arendasid oma ideid ärimudelini erinevate juhendajate, mentorite ja koolitajate käe all ülikoolidevahelises eelikubatsiooniprogrammis "StarterCreative". "Starter" programm on osa ettevõtlusõppe programmist "Edu Tegu", mis on rahastatud Euroopa  Liidu Sotsiaalfondi vahenditest.  

Lisainfo: 

Kaari Kiitsak-Prikk, kaari@ema.edu.ee

Marko Lõhmus, marko@ema.edu.ee