Muusikud saavad kandideerida Pillifondi ajaloolistele meistripillidele

Konkurss

Muusikud saavad kandideerida Pillifondi ajaloolistele meistripillidele

SA Eesti Pillifond kuulutas välja konkursi muusikutele ajalooliste ja hinnaliste meistripillide kasutamiseks. Tähtajaliseks kasutamiseks antakse välja neli viiulit, altviiul ja kaks tšellot.   

„Meistripillil on sõltuvalt pilli meistrist ja valmimisajast ligikaudu sada korda kõrgem hind kui tavalisel keelpillil. Muusikud neid pille ise soetada ei jõua ning seega on ettevõtjate ja investorite toetus hindamatu väärtusega. Ajaloolisi keelpille on maailmas hinnanguliselt säilinud vaid 7000 ringis ning kümme neist kuuluvad tänu erainvestoritele ja Kultuurkapitalile Pillifondi kogusse“ rääkis SA Pillifondi juhatuse liige Marje Lohuaru.

Pilli taotlemiseks tuleb Pillifondile esitada hiljemalt 11. veebruariks viimase kahe aasta loominguliste saavutuste kirjeldus ja järgneva kahe aasta plaan, erialane CV ja kahe rahvusvaheliselt tunnustatud sama eriala spetsialisti soovitus. Täpsem info SIIN

Vanima rendile antava pilli on valmistanud Itaalia pillimeister Giovanni Paolo Maggini umbes 1610. aasta paiku ning see on kuulunud Eesti legendaarsele artistile Vladimir „Boba“  Sapožninile. Lisaks Maggini viiulile annab Pillifond rendile kaks Napoli Gaglianode dünastia pillimeistrite valmistatud viiulit, Prantsusmaal 1802. aastal valmistatud viiuli ning Inglise pillimeistri Thomas Urquhart valmistatud altviiuli, mille vanuseks hinnatakse 320–370 aastat.

Lisaks antakse Pillifondi ekspertkogu otsusega rendile kaks tšellot, millest vanima on valmistanud 1798. aastal prantsuse meister François Fourrier Nicolas, kes valmistas ka kõik Napoleoni õukonnaorkestri keelpillid. 1904. aastal valminud tšello autoriks on Milano pillimeister Celeste Farotti.

Pillifondi instrumentidel mängivad teiste seas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia üliõpilased Katariina Maria Kits (viiul), Valle-Rasmus Roots (tšello) ja Gloria Ilves (viiul), samuti õppejõud Mari Poll-Novakovic (viiul) ja Johanna Vahermägi (altviiul).

Sihtasutus Eesti Pillifond asutati aastal 2015. Fondi eesmärk on Eesti keelpillimängukultuuri rahvusvahelise konkurentsivõime tõstmine ja muusikute karjääri toetamine.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias esitleti Lembit Ulfsakile pühendatud Leonhard Lapini maali

Üldine

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias esitleti Lembit Ulfsakile pühendatud Leonhard Lapini maali

Täna, 23. jaanuaril avati Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias pidulikult kunstnik Leonhard Lapini maal “Talve murdumine – Lembit Ulfsakile” (2018). 

Leonhard Lapin kinkis teose Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiale ning pühendas selle armastatud näitleja Lembit Ulfsaki (1947–2017) mälestusele. Maali inspireeris ajahetk aastaringis, kui talv taandub ning saabub kevad. 

“Kahe loodusilmingu muutumishetk langes tema lahkumispäevale,” kirjeldab maali loomist Lapin, kes alustas tööga asjaolusid teadmata just siis. “Olime lapsepõlves lähedased sõbrad ning side jäi kestma läbi elu. Ma ei loo teoseid formaalsusest, vaid ainult hingelisest algest,” selgitas kunstnik. 

Maali esimese versiooni kinkis Lapin 2017. aastal Ulfsaki lähedastele. Kunstnik maalis samas vaimus teose suurema ja komplitseerituma versiooni 2018. aastal. Kunstiteost ei ole seni avalikkuses eksponeeritud. Lapin loovutas maali akadeemiale möödunud sügisel valminud kontserdi- ja teatrimaja avamise puhul. 

Taiese avamisüritusel viibisid Ulfsaki lähedased ja kolleegid. Sõnavõtuga esinesid Lapin, EMTA rektor Ivari Ilja, Rein Oja, Janno Põldma ja Maria Klenskaja.

Maal “Talve murdumine” on eksponeeritud EMTA kontserdi- ja teatrimaja teisel korrusel black boxi esises fuajees ning see jääb nähtavaks kõikidele kontserdi- ja etenduskülastajatele. 

Hinnatud teatri- ja filminäitleja ning lavastaja Lembit Ulfsak õppis tollase nimega Tallinna Riikliku Konservatooriumi lavakunstikateedri IV lennus aastatel 1966–1970 Voldemar Panso juhendusel.

Yamaha stipendiumikonkurss pianistidele

Konkurss

Yamaha stipendiumikonkurss pianistidele

R 28. veebruaril algusega kell 10.00 leiab EMTA suures saalis aset Yamaha stipendiumikonkurss 2020, kus võivad osaleda kõik EMTA-s täiskoormuses õppivad klaveri eriala tudengid. Esitada tuleb kava vabal valikul kestusega 25-30 minutit.  Välja antakse üks stipendium suurusega 1000€.

Soovijail registreeruda koos kavaga hiljemalt N 20. veebruariks 2020 e-maili aadressil kai@ema.edu.ee.

Konverents

Välissuhted, Üldine

Konverents "Sustainable Development in Music Education" (27. aprill) kutsub esinejaid

26.–28. aprillini toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ANMA/Nordplus Põhja- ja Baltimaade muusikahariduse koostöövõrgustike aastakohtumine. Üks üritusepäev, 27. aprill on täielikult pühendatud konverentsile "Sustainable Development in Music Education", mis seab fookusse säästlikkuse ja jätkusuutlikkuse muusikahariduse arengutes. 

Teemapüstitusega seonduvad märksõnad on ökoloogia, füüsiline ja vaimne tervis, elatustase, võrdsus, inimõigused, kultuurideülesus jm. 

Konverentsile oodatakse esinejaid! Huvilised on teretulnud tutvustama teemaga haakuvaid projekte, pidama esitlusi ja ettekandeid. Sealjuures on tervitatavad loovad vormilahendused, olgu selleks õpituba, performance või muu kunstiline lahendus. Oodatud on nii tudengid, õppejõud, praktikud kui ka uurijad.

Kandideerida saab kuni 24. jaanuarini SIIN
Lisainfo üritusest SIIN. 

Koolitus- ja arutelunädal Arenev Akadeemia

Täiendkoolitus, Õppejõud

Koolitus- ja arutelunädal Arenev Akadeemia

20.–24. jaanuarini toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias töötajate koolitus- ja arutelunädal Arenev Akadeemia, millega pannakse alus uuele traditisoonile: koolitusnädal hakkab toimuma igal aastal talvisel õppevaheajal. 

"Soovime kasutada õppevaheaja teistmoodi rütmi ära, pakkudes kollektiivile vaheldust," ütleb akadeemia õppe- ja teadusprorektor Margus Pärtlas. "Loodame, et igaüks leiab kavast midagi meelepärast ja kasulikku, teadmisi jagavad asjatundjad."

Arenev Aakdeemia avab Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere, kelle esinemises on luubi all aktuaalsed küsimused hariduses. Nädala jooksul saab kuulata veel pianist ja improvisatsiooniõppejõud David Dolanit (Guidlhall School of Music and Drama) Londonist, kes räägib improvisatsiooni mõjust ajule. Akadeemias üliõpilasi nõustav psühholoog Elina Kivinukk kõneleb huvilistele üliõpilaste motiveerimisest, toetudes oma kogemusele spordipsühholoogina. Loengu juurde kuulub ka arutelu. Akadeemia ooperistuudio tantsu ja liikumise õppejõud Anu Ruusmaa tutvustab praktilisel moel rahvusvaheliselt tuntud keha vabastamise tehnikat (Tention Release Exercise). Nädala võtab kokku arendusseminar Õpetajate Majas.

Koolitusnädala KAVA

METRIC intensiivprojekt EMTAs õpetab mitmekülgse taustaga loovisikuid improviseerima

Välissuhted, Üldine

METRIC intensiivprojekt EMTAs õpetab mitmekülgse taustaga loovisikuid improviseerima

Järgmisel nädalal 22.–26. jaanuarini koguneb METRIC intensiivprojektiks Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiasse enam kui sada õppejõudu ja tudengit rohkem kui viieteistkümnest muusikakõrgkoolist üle Euroopa, et pühendada ühine loometegevus improvisatsioonile.

METRIC on Erasmus+ üleeuroopalise haridusvõrgustiku improvisatsiooni eriala arenduseks loodud koostööprojekt, milles osales 14 muusikakõrgkooli üle Euroopa. Kuigi METRIC projekt kestis ametlikult aastatel 2015–2018, on ka pärast seda jätkunud aktiivne koostöö liikmesasutuste vahel ja projektist inspireerituna laiemaltki. 

“Impro on olemuselt energiavahetus, vahetu suhtlemine muusikakeeles, mis õnnestumise korral mõjub legaalse dopinguna järgnevateks kuudeks kui mitte aastateks,” kommenteerib EMTA kaasaegse improvisatsiooni professor Anto Pett. “Üritus läheb täie ette, kui koostöö hakkab toimima, seda nii koolide kui ka üksikisiku tasandil. Varasemalt on ettevõtmisest kasvanud välja viljakas ja kauakestev partnerlus mitme asutuse vahel.” 

Ettevõtmises annavad end improvisatsioonimeistrite hoole alla ning panevad oma koostööoskused proovile erineva taustaga loovisikud, kes igapäevases tegevuses improvisatsioonile ei keskendu. METRICus osalevad etenduskunstnikud, koreograafid, instrumentalistid nii klassikalise, jazzmuusika, kaasaegse ja eksperimentaalse muusika aladelt. Projektis avaneb neil võimalus osaleda grupitöötubades, meistrikursustel, loengutel ja vestluspaneelidel. 

Projekti käigus tuuakse koostöö ja eksperimenteerimise tulemus ka publiku ette. Aset leiab neli avalikku kontserti: METRIC IP avakontsert kolmapäeval 22.01; kontserdid reedel 24. jaanuaril ja laupäeval 25. jaanuaril ning METRIC IP lõppkontsert 26. jaanuaril. Üles astuvad partnerkoolide õppejõud, nii muusika- kui ka etenduskunstide üliõpilased, improartistidest külalised. Kavas on improvisatsioonid suuremates koosseisudes ja ka kammerkoosseisudes. Kuivõrd kava on improvisatoorne, on iga kontsert kordumatu. 

METRIC intensiivprojekt leiab aset neljandat korda. Varasemalt on see toimunud Tallinnas (2016), Haagis (2017) ja Glasgows (2018). 

METRIC IP tegemistele saab kaasa elada Instagrami konto metric.ip vahendusel ning osalejatele on loodud Facebooki grupp.

Eesti ülikoolide rektorid allkirjastavad täna Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias doktoriõppe kvaliteedileppe

Üldine

Eesti ülikoolide rektorid allkirjastavad täna Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias doktoriõppe kvaliteedileppe

Täna koguneb Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiasse rektorite nõukogu koosseisus Mait Klaassen (EMU), Tiit Land (TLU), Jaak Aaviksoo (TALTECH), Toomas Asser (UT), Mart Kalm (EKA) ja Ivari Ilja (EMTA), et allkirjastada doktoriõppe kvaliteedilepe, millega piiritletakse, kuidas doktoritööd tulevikus nähakse. 

Kokku lepitakse doktoriõppe arendamise põhimõtted ja uued miinimumnõuded doktoritöödele. Lisaks teadusartiklitele võivad doktoritöö osadeks olla ka patendid või patenditaotlusted ning muud rakenduslikud lahendused (nt insener-tehniline või tarkvaralahendus), samuti loometöö (nt avalik linastus, etendus, näitus või muu rahvusvahelisele publikule avatud esitus).

Sel moel saab doktorant kui alustav teadus- ja arendustöötaja senisest paremini teha doktoritööd konkreetsete ettevõtete või avaliku sektori asutuste heaks ja nende juures. Nii aitab doktorantuur panustada ka kõigi nende organisatsioonide innovaatilisuse suurendamisse.  

Ülikoolidele on jätkuvalt oluline Eesti doktoriõppe ja doktoritööde rahvusvaheliselt võrreldav hea tase ning kindlus, et see annab noortele võimaluse ka akadeemilises sektoris edukat karjääri alustada. Ülikoolide ühine eesmärk on, et valdav osa Eesti doktorantidest töötaks tulevikus nooremteaduri ametikohal või teeks koostöölepingu alusel teadus- ja arendustööd era- või avaliku sektori asutuse jaoks ning saaks selle töö eest ka mõistlikku tasu.

See eeldab, et riik asendaks doktoranditoetused nooremteadurite töötasudega tasemel, mis arvestaks doktorantide kvalifikatsiooni ning võimaldaks tööle pühenduda. Praegune doktoranditoetus jääb õige pea jalgu alampalgale. Ülikoolid seisavad ühiselt selle eest, et ka riik ise väärtustakse teadus-, arendus- ja loometood.

Rektorite Nõukogu on Tartu Ülikooli, Tallinna Tehnikaülikooli, Tallinna Ülikooli, Eesti Maaülikooli ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia asutatud mittetulundusühing, mille eesmärk on koostöös edendada Eesti haridus-, teadus- ja kultuurielu oma liikmete esindamise ja seisukohtade kujundamise kaudu ühist huvi pakkuvates küsimustes.

Leppe tekst

Foto: Jaanus Lensment, Delfi

EMTA õppehoone lahtiolekuajad pühadeperioodil

Üldine

EMTA õppehoone lahtiolekuajad pühadeperioodil

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia õppehoone on jõulupühadel avatud:

23.12.2019 kl 8.00–19.00
24.–25.12.2019 SULETUD
26.–30.12.2019 kl 10.00–21.00
ilma õhtuse harjutamiseta

31.12.2019 kl 10.00–19.00
01.01.2020 SULETUD